Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Další informace

Jazykový pobyt žáků v Německu

04.01.2016

Díky tomu jsme na konci listopadu mohli vyrazit do Berlína za studiem i za poznáním. Termín pobytu nám nakonec naprosto vyhovoval: sice bylo jen lehce nad nulou a občas pršelo nebo sněžilo, na druhou stranu v pondělí 23. listopadu začínají v Německu vánoční trhy, které nás potěšily jak přátelskou atmosférou, tak spoustou voňavých dobrot. Vzhledem k současné situaci bylo všude vidět větší množství policistů, naproti tomu mnohem méně turistů, takže jsme u žádné památky nemuseli čekat ve frontě.

V pondělí 23. listopadu jsme si museli přivstat, ze Dvora Králové jsme vyjížděli mikrobusem opravdu brzo ráno, abychom byli včas na místě srazu s ostatními školami. V Chrudimi jsme se setkali se základní školou z Velkých Opatovic, poté jsme v Čáslavi přibrali místní gymnazisty a vyrazili směr Drážďany. V Petrovicích na hraničním přechodu nás zaskočilo husté sněžení, když jsme ale přijeli do Drážďan, sníh už jen lehce poletoval. Nejprve jsme centrum obkroužili autobusem a vychutnali si panorama Starého města, poté jsme se vydali na pěší prohlídku.

Po Brühlově terase jsme došli k areálu renesančního Rezidenčního zámku (Residenzschloss), který hostí různé sbírky saských kurfiřtů a králů. Nalézá se zde největší klenotnice v Evropě - Grünes Gewölbe. Viděli jsme také Zwinger či budovu Saské státní opery Semperoper. Velice se nám líbil také Knížecí průvod – Fürstenzug. Fürstenzug je drážďanskou raritou - jde o nástěnný obraz složený z porcelánových kousků, největší svého druhu na světě. Knížecí průvod je dlouhý 102 metrů a složený asi z 25 tisíců malých kachlíků z míšeňského porcelánu.

Prohlídku jsme zakončili u monumentálního Kostela Panny Marie – Frauenkirche, jejíž rekonstrukce, nejkomplikovanější v dějinách světové architektury, trvala 12 let. Započala v roce 1994 tříděním, evidencí a restaurováním 22 tisíc kubíků sutin. Každý kámen dostal pětimístné identifikační číslo a byl ze všech šesti, později z úsporných důvodů ze čtyř stran ofotografován; kameny byly následně identifikovány a označeny pro znovupoužití ve stavbě. Byl sestaven přesný počítačový model stavby v měřítku 1 : 20. Každé původní části bylo určeno příslušné místo v modelu – do stavby se tak podařilo zakomponovat 43% původních součástí. Ty jsou oproti novým částem výrazně tmavší. Kostel byl vysvěcen v roce 2005.

Potom jsme si užili naši hodinku a vyrazili „šopovat“, nebo jak by řekla paní průvodkyně „za pakúpkami“. Nasedli jsme do autobusu a vyrazili do Berlína. Ubytovali jsme se ve studentském hostelu přímo v centru města, 300 metrů od hlavního nádraží. Po chutné večeři jsme se odebrali dospat ranní vstávání.

Druhý den nás čekala výuka němčiny. Výuka probíhala v konferenčních místnostech hotelu, takže jsme na ni mohli dojít v pantoflích rovnou od vydatné snídaně. Po vstupním testu jsme se rozdělili do skupin a pilně se učili celé dopoledne. Po nácviku výslovnosti jsme konverzovali na nejrůznější témata od koníčků přes orientaci ve městě nad plánem Berlína po diskusi o (ne)výhodách manželstvíJ

Odpoledne nás čekala prohlídka bývalého Západního Berlína. Od stanice ZOO jsme prošli po Kurfürstendammu k muzeu Story of Berlin. Interaktivní výstava nás velice zaujala. V několika patrech činžovního domu jsme se seznámili s dějinami města od jeho počátků až po pád zdi. Především expozice věnované národnímu socialismu a období NDR byly velmi působivé a připomněly nám neblahé dějiny 20. století. Prohlédli jsme si také torzo pamětního kostela císaře Viléma Gedächtniskirche. Po válce byl postaven nový kostel, jeho věž i síň přiléhají k poničenému torzu. Na východní straně sousedí osmiúhelníková síň a na západní šestihranná věž. Novostavba vznikla v letech 1959 - 63. Ruina kostela se stala protiválečným pomníkem. Působení ponuré atmosféry jsme zahnali návštěvou moderního Sonny centra a „šopováním“ v Arkádách.

Třetí den byla dopoledne opět výuka. V průběhu diskuse jsme měli skvělou příležitost porovnat svoje znalosti němčiny i pohled na svět se studenty osmiletého gymnázia. Odpoledne nás čekala prohlídka nejvýznamnějších památek Berlína. Od kancléřství jsme šli k Reichstagu a potom k Braniborské bráně. Záplava květin a svíček u francouzské ambasády nám připomněla aktuální dění. Prošli jsme si Památník holocaustu, tvořený 2711 šedivými betonovými kvádry různé výšky. Přes Gendarmenmarkt se dvěma identickými kostely, německým a francouzským, a charitativním vánočním trhem, kde se vybírá vstupné, které směřuje na nejrůznější dobročinné projekty, jsme se vrátili na dolní konec ulice Unter den Linden. Obdivovali jsme kostel Svaté Hedviky i budovy Humboldtovy univerzity a nahlédli i do Neue Wache – památníku obětem násilí. To už jsme byli u cíle našeho putování a ocitli jsme se na „největším staveništi Evropy“, na Alexandrově náměstí, stručně na „Alexu“. Vánoční trh byl krásný, televizní věž impozantní, ale zbyla i spousta času na „šopování“. Obsah našich peněženek se přelil do papírových nákupních tašek, mezi nimiž dominovala značka nejmenovaného irského oděvního obchodu.

Čtvrtý den nás čekal poslední blok výuky němčiny. Na jejím konci jsme obdrželi certifikáty o absolvování kurzu. Většina z nás se shodla na tom, že takováto výuka (tři hodiny intenzivní konverzace denně a pak konec) by se nám zamlouvala častějiJ

Odpolední program měl dvě části. První byla věnována dějinám Berlínské zdi. Zastavili jsme v Bernauerstraβe a prohlédli si zbytky zdi. Navštívili jsme Checkpoint Charlie, který patří k nejznámějším přechodům rozděleného Berlína - spojoval americký sektor města se sovětským. Checkpoint Charlie se stal místem vzájemné demonstrace síly americké a sovětské armády v roce 1961, kdy proti sobě stály tanky soupeřících mocností jako reakce na východoněmecké pohraniční kontroly západních diplomatů při přechodu hranice do východního Berlína.

V druhé části programu jsme se vydali do muzea Pergamon. Pergamon je nejnavštěvovanější muzeum v Německu. I přes rozsáhlou rekonstrukci, která začala v roce 2013 a bude pokračovat dalších deset let, je vždy částečně přístupné. Kdo se zajímá o památky starověku, neměl by toto muzeum minout. Po prohlídce zbyla ještě chvilka na druhou návštěvu Alexu a po večeři jsme ještě došli na hlavní nádraží, chloubu moderní architektury.

V pátek jsme ráno zabalili a po krátké prohlídce letiště Tempelhof jsme zakončili naše putování po Německu relaxem v aquaparku Tropical Islands. Potom nás už jen čekala dlouhá cesta domů a všichni jsme se shodli, že bychom v Berlíně vydrželi ještě týden, protože se nám to opravdu moc líbilo.

Ubytování

Hotel & ubytovna

Služby

Kadeřnictví & kosmetika

Pronájem

Kurty & tělocvična

Školní jídelna

Školní jídelna

Domov mládeže

Domov mládeže